2014 YILI EN İYİ AVRUPA MÜZE ÖDÜLÜ BAYBURT BAKSI MÜZESİ

Ocak 21, 2019 0 Yazar: levni

Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü, 8 Nisan Salı günü Strazburg, Palais Rohan’da yapılan bir törenle aldı. Müze, ödülünü, 22 ülkeden katılan 37 müzeyi geride bırakarak kazandı. Ödülün simgesi olan Joan Miro’nun bronz heykelciği 1 yıl boyunca Bayburt Baksı Müzesi’nde sergilenecek.

Avrupa kültürünün zenginliğini yansıtan müzelerin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı modelleri desteklemeyi amaçlayan “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”, bu sene Prof. Hüsamettin Koçan’ın 2010 yılında Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi’ne verildi. Strazburg Belediye Başkanı Roland Ries, Avrupa Parlamenterler Meclisi Başkanı Anne Brasseur ve Avrupa Müze Forumu Başkanı Goranka Horjan’ın konuşma yaptığı, Palais Rohan’da gerçekleşen törende, ödülü Baksı Müzesi adına Hüsamettin Koçan aldı. Koçan törende yaptığı konuşmasında Baksı Müzesi’nin bugünlere, sanatçıların, Bayburtluların, özellikle de kadın ve çocukların inancı ve emeği ile geldiğini söyledi. Müze’nin, sosyal erozyon nedeniyle bölgede yaşanan kültürel değerlerin kaybı ve yabancılaşma gibi sorunlara çözüm üretme fikrinden doğduğunu belirten Koçan, konuşmasına şöyle devam etti: “Baksı Müzesi için anahtar kelimeler, periferi, sivil sürdürülebilirlik, üretim, göç, yabancılaşma, kültürel demokrasi, sanatçılar, kadın ve çocuklardır. Bu kelimeler aynı zamanda hayallerimizin de üst başlıkları. İzleğimiz her zaman insan öyküsüne, kenara itilmiş hayatlara, unutulanlara ve ön yargılara doğru yürümek oldu. Ön yargıların yok edici baskısına karşılık, insan yanında olmayı seçtik. Çünkü hedefimiz Türkiye’nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt’a yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırmak, bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmak… Bir diğer hedefimiz de bölge insanının yitirmekte olduğu geleneksel zanaatı, çağdaş sanatla aynı mekânda sergileyebileceğimiz bir kültür-sanat merkezi yaratmak. Böylece çağdaş sanatı periferiye taşıyarak merkezle aramızdaki mesafeyi kapatabileceğimize inanıyoruz. Bugün almaya hak kazandığımız Avrupa Konseyi Müze Ödülü, bu inançlarımızda haklı olduğumuzu bir kez daha gösteriyor bize…“

  • 14 Eyl 2015

Ödül jürisi tarafından “kültürel etkileşim noktası” olarak tanımlanan Müze’nin seçim sürecinde pek çok kriter değerlendirildi. Müze’nin ödülü kazanmasında, geleneksel kültürleri güncel hayat tarzları ile birleştiren konsepti, güncel ve geleneksel sanatın aynı mekanda buluşturan kültürel haklar konusundaki hassasiyeti, kültürel demokrasiyi tanıtması ve geniş bir kitlenin kültür-sanata erişimini sağlaması, önemli rol oynadı. Baksı Müzesi’nin ödülü kazanma gerekçesi, jüri tarafından, “Baksı Müzesi, içeriğinden konumuna, kuruluşundan yönetimine sıradışı ve öncü kimliği, kültür ve sanat alanına sunduğu önerileri ile bize önemli bir örnek sunuyor. Sanat ve tasarımı Doğu Anadolu kırsalına götürmesi, diğer yandan yerel ekonomiye verdiği destek ile yerel kültürün yaygınlaşması konusundaki çalışmaları bir yüreklilik örneği oluşturuyor” şeklinde açıklandı. Baksı Müzesi, Avrupa Müze Ödülü’nün sembolü olan, Katalan ressam ve heykeltraş Joan Miró’nun “Le Femme aux beaux seins” adlı bronz heykelini 1 sene boyunca sergileme şansını da elde etti. Müze’de 2014 yılı içinde ayrıca Miro heykeli onuruna “Miro’ya Açılan Heykelli Yol” başlıklı 15 sanatçının katıldığı bir heykel sergisi düzenlenecek. Ödülü bugüne kadar Liverpool Müzesi (İngiltere), Teatterimuseo (Finlandiya), Portimão Müzesi (Portekiz), Palais des Beaux-Arts (Fransa), Kindermuseum (Hollanda), Uluslararası Reform Müzesi (İsviçre) ve Joan Miro Müzesi (İspanya) gibi pek çok önemli müze aldı. “Bulunduğu tepede sonsuz bir boşluğa karşı umut ve enerjisi ile sizleri bekliyor…” Hüsamettin Koçan ayrıca, Avrupa Parlamenterler Meclisi Kültür, Bilim, Eğitim ve Medya Komitesi’nin, Palais de l’Europe’da, 8 Nisan 2014 tarihinde düzenlediği, Komite Üyesi Vesna Marjanović moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Müze yönetimi ve uygulamalarında yeni yaklaşımlar“ konulu panelde de bir konuşma yaptı. Koçan konuşmasında, “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2014 Müze Ödülü, tüketici bir içe dönüklükle sorunlar yaşayan, kontrolsüz bir dağılma ve iletişimle savrulmaya uğrayan insanların müzesine gidiyor. Bulunduğu tepede sonsuz bir boşluğa karşı umut ve enerjisi ile sizleri bekliyor” dedi.

  • 14 Eyl 2015